KUNDALINI JOOGA TšAKRAD

Nagu paljudes teistes iidsetes õpetustes on ka Kundalini jooga õpetuse osaks energiakeskuste ehk tšakrate süsteem.


Tšakrad ehk energiakeskused on silmale nähtamatud energiapöörised, või siis teadvuskeskused, on osa meie üldisest energiasüsteemist. Täpsemalt, kuuluvad need inimese aura juurde. Kundalini joogas räägitakse peamiselt seitsmest tšakrast, mis on reastatud piki lülisammast ning läbistavad meie keha vaagnapiirkonnast kuni lagipeani.

Tšakrate mõjutavad otseselt meie energeetilist tasakaalu mis omakorda kõigi meie organite ja näärmete tööd. Lisaks füüsilisele kehale sõltuvad nendest ka meie tunded, mõtted ning emotsioonid. Teadlikult tasakaalustamat tsakrad töötava väga väikese võimsusega, kuna nendesse on kinni jäänud elulised probleemid ja emotsioonid. Need omakorda tekitavad mitmeid kehalisi ja hingelisi, samuti elulisi probleeme, millele tihtipeale lahendust leida ei osata ning mille suhtes ka kaasaegne meditsiin on sunnitud käed üles tõstma.

Muladhara ehk juurtšakra

Muladhara ehk juurtšakra asub lahkliha piirkonnas, vaagnapõhja ja sabakondi juures ja see mõjutab neerupealiseid ja neerusid, jämesoole tööd, eritusorganeid, luid. Juurtšakra on seotud Sinu juurte (ennekõike päritolupere aga ka sünnimaa ja rahvusega), turvatunde, stabiilsuse ja kuuluvustundega. Ta vastutab kõigi baasvajaduste rahuldamise ja ellujäämise eest. Juurtšakra on vastutav kõige eest, mis realiseerub füüsilises maailmas. Ta valitseb jõuvarusid, turvalisust, kirge, raha, tööd ja kodu ning aitab igapäevaelus toime tulla. Kui sul on täpset asukohta esialgu raske leida, võib keskenduda sabakondile tuharate vahel.


Värvus: Punane Element: Maa Funktsioon: Ellujäämine Näärmed: Neerupealsed Kroonlehti: Neli Aisting: Lõhn Ihad: Füüsiline kontakt Väljakutse: Mõelda enne tegutsemist. Võtmesõna: Kehaline Mantra: Lam Toit: Proteiin Planeet: Saturn Maine toetus: Koit ja loojang Afirmatsioonid: Kuuluvus, ohutus, usaldus, ühendus maaga Kristall: punane jaspis, punane tiigrisilm, punane aventuriin, tuliahhaat jt.


Tõrkele viitavad kehalised probleemid on soolehaigused, kõhukinnisus, põie-, neeru-, eesnäärme-ja luuhaigused, verevaegus, vererõhu kõikumised.

Tõrkele viitavad hingelised probleemid on nõrk seksuaalenergia, raskused ennast aktsepteerida, jõuetus, hirmud, usalduse puudus.

Juurtšakra tööst tuleneb positiivses plaanis elutahe, elujõud, visadus, kooskõla loodusega, pingemaandus, enese alalhoid ja negatiivses plaanis loidus, impulsiivsus, egoism, eksistentsiaalsed hirmud. Juurtšakra kaudu saab tõsta kindlustunnet ja eneseusku.

Esmaseks tasakaalustavaks tegevuseks oleks vaja taastada kontakt oma kehaga. Massaaž, jooga, meditatsioon, või lihtsalt füüsiline liikumine annab tagasi hädavajaliku jalad-maas-tunnetuse.

Asendid: Mäe asend (sanskriti keelne nimetus tadasana), Püsti ettepainutus (sanskriti keelne nimetus uttanasana), Kolmnurga poos (sanskriti keelne nimetus trikonasana)

Svadhistana ehk seksuaaltšakra

Svadhistana ehk seksuaaltšakra asub ristluu piirkonnas, suguorganitest veidi üleval pool ja see mõjutab suguorganeid, alakeha organeid, vaagnaruumi ja ristluud. Sakraaltšakra on individuaalse inimeksistentsi baas. Just sinna on talletatud Sinu alateadlik iseloom ning blokeeringud. Tavaliselt on see üks väljakutsuvamaid tšakraid olles seotud loovuse, seksuaalsuse, elujõu, emotsioonide, kirega elamise vastu ja enesetervendamise jõuga.


Värvus: Oranž Element: Vesi Funktsioon: Seksuaalsus, loovus, mõnutunne Näärmed: Munasarjad, munandid Kroonlehti: Kuus Aisting: Maitse Ihad: Lugupidamine ja tunnustus Väljakutse: Armastada ja aidata teisi Võtmesõna: Sotsiaalne Mantra: VAM Kristallid: karneool

Tõrkele viitavad kehalised probleemid on suguhaigused, menstruatsioonihäired, alaseljavalud, eesnäärmehaigused, impotents, lümfi-, vere-ja nahahaigused.

Tõrkele viitavad hingelised probleemid on jõuetus, seksihimu puudumine, elupõlgus, depressioon.

Seksuaaltšakra tööst tuleneb positiivses plaanis seksihimu, vitaalsus, atraktiivsus, tervendav energia, loovus, elurõõm, soojätkamistung, kirg, keha teadvustamine ja negatiivses plaanis pingesolek, agressiivsus, pingesolek, sõltuvus mõnuainetest. Seksuaaltšakra kaudu saab suurendada elurõõmu ja meelelisust.

Esmaseks tasakaalustavaks tegevuseks oleks vaja leida üles oma tõelised emotsioonid. Seejärel vabastada mineviku hirmud, häbi ja viha, et saada tagasi julgus, hingata elu täiel rinnal, tundmata hirmu uute asjade katsetamise ees.

Asendid: Kolmnurga poos (sanskriti keelne nimetus trikonasana), Kassiasend(sanskriti keelne nimetus marjaryasana), Vareseasend (sanskriti keelne nimetus malasana)

Manipura ehk nabatšakra

Manipura ehk nabatšakra või päikesepõimik asub naba kohal, mao ja nimmelülide läheduses ja see mõjutab kõhunääret, maksa, põrna, magu, sapipõit, kõhuõõnt ja vegetatiivset närvisüsteemi. See on isikliku väe keskus. Seal elavad tahe, elujõud, ambitsioon ja võime ennast kaitsta. Ta on eluenergia ladu ning üks närvisüsteemi tähtsamaid osasid.

Värvus: Kollane Element: Tuli Funktsioon: Tahe, isiklik vägi Näärmed: Pankreas Kroonlehti: Kümme Aisting: Nägemine Ihad: Mõistmine Väljakutse: Suhelda armastatud inimestega tulemuslikult Võtmesõna: Intellekt Mantra: RAM Kristallid: tiigrisilm, bronziit, püriit, päikesekivi, kollane kaltsiit jpt.

Tõrkele viitavad kehalised probleemid on maohäired, maksa-, põrna-, ja sapipõiehaigused, kõhuvalu, seedehäired, ülekaalulisus, seljavalud nimmepiirkonnas, närvihaigused.

Tõrkele viitavad hingelised probleemid on unehäired, luupainajad, ärritatus, viha, hirmud.

Nabatšakra tööst tuleneb positiivses plaanis kaastunne, emotsionaalsus, igatsus, läbilöögivõime, empaatia, tundlikkus ja negatiivses plaanis sentimentaalsus, enesehaletsus, armukadedus, võimuiha, hoolimatus, tundekülmus. Nabatšakra on võti emotsioonide välja elamisse.

Tasakaalustamiseks tuleks inimesel õppida stressi leevendada ja lõõgastuda. Kõhulihaste harjutused tugevdavad päikesepõimikut ning paljud vaimsed tehnikad nagu jooga aitavad suurendada sisemise jõu tunnetust.

Asendid: Alla vaatav koer (sanskriti keelne nimetus adho muka svanasana), Lõõgastumisasend (sanskriti keelne nimetus savasana)

Anahata ehk südametšakra

Anahata ehk südametšakra asub südame kõrgusel, rinna keskmes ja see vereringet, verd, südant, rinnakorvi. Südametšakra funktsioon on eluterve nägemus endast, emotsionaalne tasakaal, enda suhestumine suuremasse pilti. Süda on teadvuse kese. Südametšakras elab headus ja usaldus – nii enda, kui ka teiste vastu.

Värvus: Roheline Element: Õhk Funktsioon: Armastus Näärmed: Harknääre Kroonlehti: Kaksteist Aisting: Puudutamine Ihad: Armastada ja olla armastatud Väljakutse: Olla enesekindel Võtmesõna: Emotsioonid Mantra: JAM Kristallid: tiigrisilm, bronziit, püriit, päikesekivi, kollane kaltsiit jpt.

Tõrkele viitavad kehalised probleemid on südamevaevused, südamerütmi häired ja südame kloppimine, valud rinnus, kõrge ja madal vererõhk, hingamishäired, astma.

Tõrkele viitavad hingelised probleemid on suhtlemisraskused, tundekülmus, hirm üksilduse ees, üksildus- ja isoleeritusetunne.

Südametšakra tööst tuleneb positiivses plaanis armastus, suhtlus, väljendusrikkus, eneseväärtustamine, ligimesearmastus, tundesoojus ja negatiivses plaanis ülbus, egoism, armastustunde puudumine, karmus. Südametšakra on otseses seoses armastuse, sallivuse ja kaastundega.

Tasakaalustamiseks tuleks esimese sammuna püüda vältida negatiivsetesse mõttemallidesse takerdumist. Aidata võivad rahustavad hingamisharjutused, oma tunnete üleskirjutamine või nendest lähedase inimesega rääkimine.

Vishudha ehk kõritšakra

Vishudha ehk kõritšakra asub kõrisõlme ja kaelalülide juures ning see mõjutab kilpnääret, hingamist, hingetoru, häält, kõrisõlme, söögitoru, kaelalülisid, kaela. Kõrgema südametšakra funktsioon on võime armastada tingimusteta ennast ja teisi. sellest sõltuvad meie empaatia võime, enese ning teiste mõistmine ja kaastunne.

Värvus: Sinine Neljakordsus: Püsiv märk Funktsioon: Kommunikatsioon, loovus Näärmed: Kilpnääre ja parakilpnääre Kroonlehti: Kuusteist Aisting: Heli Ihad: Sisemine rahu Väljakutse: Riskeerida Võtmesõna: Kontseptsioonid Mantra: HAM Kristallid: aventuriin, krüsokolla, krüsopraas, türkiis, fluoriit.

Tõrkele viitavad kehalised probleemid on kaela-ja hambavalud, mandlipõletik, vaevused kaelalülide piirkonnas, kilpnäärmehädad, kõnehäired, turja-ja õlavalud.

Tõrkele viitavad hingelised probleemid on pärsitud olek, kohmetus, häbelikkus, süütunne, süüdistamine, väärtusetuse tunne, häbi ja hirm armastuse puudumise pärast ning emotsionaalne haavatavus või hirm olla eraldatud.

Kõritšakra tööst tuleneb positiivses plaanis suhtlusvõime, ratsionaalne mõtlemine, eristamisvõime, sõna, keele ja kõne valdamine, harmooniline eneseteadvus ja negatiivses plaanis reaalsuse eest põgenemine, illusioonid, teistega manipuleerimine, sallimatus, kuulsusejanu, auahnus. kaudu saab arendada suhtlusvõimet ja mõttejõudu.

Tasakaalustamiseks võib leevendamist tuua massaaž, laulmine, mantrate loitsimine ja heliteraapia.

Adzna ehk laubatšakra (ehk kolmas silm)

Adzna ehk laubatšakra (ehk kolmas silm) asub kulmude vahel keset laupa ja see mõjutab silmi, kõrvu, nina, aju, närvisüsteemi ja hormoonsüsteemi. Kolmas Silm on teadlikkuse laienemise kodu. Eestkätt on Kolmas Silm seotud ühendusega oma intuitsiooniga. Avatud Kolmas Silm annab Sulle psüühilised võimed, teadlikkuse ja taipamise.

Värvus: Indigo Neljakordsus: Muutuv märk Funktsioon: Intuitsioon, mõte, taju Näärmed: Ajuripats Kroonlehti: Üheksakümmend kuus Ihad: Olla harmoonias Universumiga Väljakutse: Muuta unistused tegelikkuseks Võtmesõna: Intuitsioon Mantra: OM Kristallid: apatiit, sodaliit, lasuriit, kullisilm, aga ka nt lumiobsidiaan.

Tõrkele viitavad kehalised probleemid on kaela-ja hambavalud, mandlipõletik, vaevused kaelalülide piirkonnas, kilpnäärmehädad, kõnehäired, turja-ja õlavalud.

Tõrkele viitavad hingelised probleemid on halb orienteerumisvõime elulistes asjades, hirmud, mõttetuse tunne, kontsentratsioonihäired.

Laubatšakra tööst tuleneb positiivses plaanis kujutlusvõime, tervendav energia, vastutustundlik tegutsemine, tänulikkus, iseteadvus, valgustatus, vaimsed teadmised ja negatiivses plaanis võimujanu, egoism, vastutustundetu tegutsemine, isekus, eneseülistus.

Kolmanda silma tšakra tasakaalustamiseks tuleb inimesele saavutada kontroll oma mõtete üle. Aidata võivad kõik intuitsiooni ja loovust arendavad tegevused nagu maalimine, joonistamine, unenägude üleskirjutamine ja mediteerimine.

Sahasrara ehk kroontšakra

Sahasrara ehk kroontšakra asub pealael. See mõjutab aju tööd ja on kõige rohkem seotud füüsilise energiaga. Kroontšakra on seotud nn valgustatuse, Universumi elujõu ja informatsiooni füüsilisse kehasse toomisega. Ta aitab kuulata hinge häält ja mõista kõrgemat juhatust. Hea ühendus kroontšakraga toob ellu palju rõõmu, rahu ja harmooniat. Elamine sünkroonsuses.

Värvus: Lilla Neljakordsus: Kardinaalmärk Funktsioon: Ühtsus jumalikkusega Näärmed: Käbinääre Kroonlehti: Üheksasada seitsekümmend kaks Ihad: Universaalne mõistmine Väljakutse: Kasvada teadmuses ja tarkuses Võtmesõna: Spirituaalsus Kristallid: ametüst, ametriin, lilla fluoriit

Tõrkele viitavad kehalised probleemid on peavalu, kroonilised haigused, närvihaigused, hingamishaigused, immuunsüsteemi nõrkus, vähk.

Tõrkele viitavad hingelised probleemid on elurõõmu puudumine, uimasus, jõuetus, depressioon, meeleheide, vaimne roidumus.

Kroontšakra tööst tuleneb positiivses plaanis spirituaalsus, religioossus, seotus universumiga, vaimne jõud ja negatiivses plaanis huvi puudus maiste asjade vastu, endassetõmbumine, mina lahustumine ümbritsevas, must maagia. Kroontšakra avab ukse kõrgemale tasandile.

Tasakaalustamiseks oleks vaja inimesel leida uued sihid ning avada end uutele ideedele ning seisukohtadele, jätta tuleks kivinenud seisukohad ning liialt ratsionaalne mõtteviis.

Otsid uusi kogemusi ning paremat ühendust maailmaga?

Soovid oma elus midagi muuta, avastada ennast või end ümbritsevas midagi uut?