KEHALUKUD

MIS ON KEHA LUKUD?

Kehalukud on iidse joogatehnika osad, mis võimaldavad harjutuste sooritamisel saavutatud energiakoguseid kehasse akumuleerida. Võttes erinevaid kehalukke ehk bhanda-sid pingestame me kontrollitult kindlaid lihaseid ning läbi selle suunamegi  jooga harjutustes kogutud  praana energiat meie kehas. Kundalini joogas ja joogas üldse on tuntumad kehalukud: Juurlukk ehk Mulabhanda; Diafragma lukk ehk Uddiyana Bhanda; Kaelalukk ehk Jalandhara Bhanda ning Suur lukk ehk Mahabhanda.

JUURELUKK - MULLABHANDA

Joogid usuvad, et meie närvikeskused koonduvad nabakeskuses. Aktiviseerides harjutustega oma naba ümbruse närvikeskuseid tekitame elektrilise laengu või nn. tuleenergia, mis aitab aktiviseerida Kundalini. Juurlukk e. Mullabhanda aitab aktiveerida just esimese, teise ja kolmanda chakra energiad. See ühendab kaks peamist energiavoogu meie kehas – prana ja apana – mille tulemusel tekitatakse nii füüsiline kui psüühiline energia, mis aitab omakorda vallandada Kundalini energia. See on joogas üks sagedaimini rakendatav lukk ning on väga paljude joogaharjutuste ja meditatsioonide osaks. Lukk võetakse anaal-lihaste kokku ja ülespoole tõmbamise teel, lisades  sisemiste suguelundite lihaste ülespoolesuunatud kokkutõmbe ning nabapiirkonna lihaste kokkutõmbe. Tavapäraselt rakendatakse seda lukku hingamispeetuse ajal kas sisse-või väljahingamise järel.

DIAFRAGMALUKK - UDDIYANA BHANDA

See stimuleerib aju hüpotaalamuse-hüpofüüsi-neerupealsete telge ning südamele avaldatava surve abil arendab meie kaastundemeelt. Selle luku nimi ise tuleneb Sanskritikeelsest sõnast „ üles lendama” - luku võtmisel tõstetakse diafragma lihasedid ning tõmmatakse ülemisi kõhulihaseid selja suunas. Selle tulemusel tekib ülakõhu ja diafragma piirkonda õõnsus. Diafragmalukku rakendatakse reeglina väljahingamisel. Laya joogas rakendatakse seda ka suurema mõju saavutamiseks rütmiliselt loitsimise ajal. Hingamise rütmis liikuv diafragma mõjutab alakeha energiavarustust, mis on omakorda reguleeritud 8-9 selgrolüli vahelt tuleva U närvi poolt. Uddiyana Bhandh ületab keskkeha barjääre ja integreerib vertikaalselt selle emotsionaalsed omadused  ning lubab Prana energial tsirkuleerida selgroo keskkanalis e. Susumnas.

KAELALUKK - JALANDHARA BHANDA

Kaelalukk on joogas enim kasutatud lukk, mida praktiseeritakse nii matraid häälega lausudes, harjutuste sooritamisel, mediteerimisel, kui ka sisse või väljahingamisasendis hinge hoidmisel. Selle luku rakendamiseks langetatakse ja tõmmatakse lõuga õrnalt kaela poole, nii et pea jääb otse kaelale toetuma vajumata ette ega tahapoole ning kukal on pikakssirutatud j justkui tõstaks teid keegi kuklast ülesse poole. Kaelalukk aitab vältida hingamisharjutustest vale kehahoiu tõttu tulenevaid peavalusid ning vähendab ebamugavustunnet silmades, kõrvades ja südames. Samuti suurendab selle kasutamineu närvireflekside toimet, mis stimuleerivad kilpnäärme ja kõrvalkilpnäärme omavahelist tasakaalustumist. Aitab suunata praana voogu selgroo keskkanalist kaela ja sellega ühenduses olevasse südamekeskusesse.

SUUR LUKK - MAHABHANDA

Suur lukk koosneb kõigist nendest kolmest lukust või siis õigemini kõigi nende kolme üheaegsest rakendamisest. See mõjutab eelkõige kõiki meie peamisi näärmeid ja närve. Seda rakendatakse peamiselt peale pikka väljahingamist mis lõppeb mitme lühikese väljahingamisega, kuni rohkem enam midagi välja hingata ei ole. Ehk hingame endast välja kogu õhu kopsude ülaosast kuni alla nii, et tunneme kuidas keha küljed liiguvad naba suunas ning nabapiirkonnast allapoole jääva piirkonna lihased tõmbuvad kokku ja üles. Seejärel lõdvestame keha nii, et õlad on taga, rind ees ja võtame kerge kaelaluku. Seejärel saame diafragma lihaseid veel enam kokku tõmmata ning tõsta neid üles. Alusta seda kokkutõmmet võttes juurelukk. Kui kõik kolm lukku on võetud peaksid tndma kuidas kuumus nabapiirkonnast tõuseb südame piirkonda! Mahabhand mõjutab kõiki peamisi näärmeid ja närve ning omab noorendavat toimet.

Otsid uusi kogemusi ning paremat ühendust maailmaga?

Soovid oma elus midagi muuta, avastada ennast või end ümbritsevas midagi uut?