Mudrad

7 MUDRA - LIHTNE VÕIMALUS TASAKAALUSTADA ENNAST JA VIIT ELEMENTI

7 ENAM LEVINUD JOOGA MUDRAT KOOS SELETUSTEGA


Sanskriti keelne sõna "mudra" tähendab otsetõlkes märki või pitserit. Jooga, hindu ja budistlikus filosoofias kasutatakse seda sõna sõrmede, käte aga mõningatel juhtudel ka kogu kehaga, kindlate asendite võtmise nimetamisel. Juba iidsed joogid uskusid, et selliste sõrmede, käte ja keha asendid loovad ning kannavad endas kindlaid energiaid. Mudrade võtmise, liigutamise või hoidmisega saab luua vajalikke meeleseisundeid ning mõjutada ennast, nii füüsilisel (näiteks tervendamine), emotsionaalsel, kui ka vaimsel tasandil (energiavarude suurendamine).


Erinevad käte osad on otseselt seotud meie keha ja aju erinevate osadega. Seega pannes sõrmed, käed või keha teadlikult mingisse kindlasse asendisse, saame me stimuleerida oma aju genereerima kehas mingeid kindlaid energiaid. Nii aitame oma meeltel saavutada ja hoida soovitud staadiumit. Samuti on jooga praktika kohaselt mudrad seotud viie universumi elemendiga ning iga sõrm esindab üht konkreetset elementi. Pöial esindab tuld ja universaalset teadvust. Nimetissõrm esindab õhku ja isiklikku teadvust. Keskmine sõrm esindab eetrit e. akasha-t ning tedvuse mõttes ühendust. Sõrmuse sõrm maa ning väike sõrm vee elementi. Nende viie elemendi tasakaalust sõltubki kuidas me ennast tunneme, milline on tervis ning mida mõtleme. Lühidalt öeldes kõik, nii meis kui kogu maailmas.


Mudrad on lihtne võimalus ennast ja neid viit elementi taskaalustada.


Järgnevad 7 mudrat (koos seletustega) on joogapraktikas enim kasutatud.

Gyana Mudra


Joogamaailmas ilmselt enim kasutatud mudra, tuntud ka kui "Chin mudra" Võtmiseks pane kokku nimetissõrm ja pöial, siruta kergelt ülejäänud kolm sõrme välja. See mudra sümboliseerib tule ja õhu elemendi ühendust, samuti universaalse(üldise) ja individuaalse alateadvuse ühendust.
Mudra praktiseerimine(võtmine) suurendab keskendumisvõimet, loovust ning on üldiselt teadmiste ümboliks. Hoitke mudrat võttes peopesad ülespoole ja kui soovite olla rohkem maandatud, siis toeta käed oma põlvedele.

Shuni Mudra

Mudra võtmiseks pane kokku keskminesõrm ja pöial, ühendades tule teadlikkuse elemendi e. eeter elemendi. See mudra sümboliseerib kannatlikkust ja tistsipliini ning aitab luua stabiilsus tunnet. Kasuta mudrat kui soovid tugevdada endas neid valdkondi.

Surya Ravi Mudra


Võtmiseks pane kokku oma sõrmusesõrm ja pöial, ühendades tule ja maa elemendi. Siruta kergelt teised sõrmed. See mudra esindab sinu energiat ning tervist. Aitab meis luua tasakaalutunnet ning toob meie elllu positiivseid muutusi.

Buddhi Mudra


Võtmiseks pane kokku oma väiksesõrm ja pöial, ühendame vee ja tule elemndi. See suurendab meis intuitiivset suhtlust ning sümboliseerib üldist suhtlemist ning avatust. Lisaks suurendab see ka üldiselt meie intuitsiooni.

Prana Mudra


Prana mudra aktiviseerib keha nn. magavat energiat (energiavarusid) Selle võtmiseks pane oma väikesõrm, sõrmusesõrm kokku pöidlaga. See mudra sümboliseerib meie vitaalset prana energiat ning võimendab selle energia voolamist. See aitab luua energilist ja tugevat tunnet.

Dhyana Mudra

See mudra loob mediteerimiseks vajalikku rahulikku energiat. Seda kasutatakse sügavaks mediteerimiseks ja mõtisklemiseks. Mudra võtmiseks pane peopesad ülespoole ja üksteise peale, vasak üle parema ning ühenda oma pöidla otsad.

Anjali Mudra


Too peopesad südame kõrgusel rinna ees kokku, sümboliseerides au ja austust iseenda ning universumi vastu. See mudra väljendab armastust ja tänulikkust - Namaste.

Kasuta neid mudrasid praktiseerides erinevaid hingamisharjutusi e. pranajaamasid. Vali alati just see millega tunned ennast kõige enam ühenduvat või millist tunnet soovid endas tekitada.


Oma sisemiste meelte tunnetamiseks võid proovida järgmist harjutust
"Enesetervendamine seestpoolt väljapoole"


Istu lihtsas asendis silmad suletud ning tähelepanu oma otsmikul. Hinga aeglaselt ja sügavalt hoides iga mudrat 2-3 minutit. Soovikorral võid aeglaselt aega pikendada kuni 11 minutini.


Mõnusat avastamist & Kohtumiseni joogatunnis!

Kundalini joogaharjutus  "Shabad kriya"

Harjutus mis mõjub meie unele suurepäraselt ja mida on lihtne kodus proovida. Lae see alla ning proovi kuidas vaid 15 minutine joogaharjutus ka sinu und mõjutab.